Pula – mesto, ktoré dýcha históriou

Viete, že slávne rímske Koloseum má svoju „dvojičku“ v chorvátskej Pule? Práve toto istrijské mesto je totiž centrom chorvátskej histórie. Ak vás teda láka dovolenka pri mori v kombinácii s dávkou histórie, vyberte si za svoju cieľovú destináciu Pulu. Uvidíte tu aj tieto historické pamiatky.

Amfiteáter v Pule

Šiesty najväčší antický amfiteáter na svete môžete obdivovať práve v Pule. Nachádza sa v centre mesta a vybudovaný bol ešte v 1. storočí nášho letopočtu. V časoch svojej najväčšej slávy dokázal pojať až 20 tisíc divákov! Svojmu účelu však slúži aj dnes. Je totiž pomerne zachovalý a preto sa tu usporadúvajú rôzne koncerty a kultúrne podujatia. Predstavte si tú atmosféru! Umocňuje ju aj výhľad na prístav. Ak sa do Puly chystáte, amfiteáter určite nesmiete vynechať. Pripravili by ste sa o jeden z najkrajších zážitkov.

Historické a námorné múzeum Istrie

Sídli v centre starého mesta, v historickej benátskej pevnosti zo sedemnásteho storočia. Nájdete tu rôzne expozície, ktoré vám priblížia nielen dejiny Puly, ale aj čosi z námornej histórie oblasti. A aj keď vás možno exponáty z histórie Puly až tak nezaujímajú, múzeum sa predsa len oplatí navštíviť. Už len kvôli samotnej stavbe, v ktorej sa nachádza.

Chrám sv. Augusta

Rovnako ako amfiteáter, aj Chrám sv. Augusta pochádza už z 1. storočia. Po odchode Rimanov z tejto oblasti sa chrám zmenil na kresťanský kostol a neskôr slúžil dokonca ako sklad obilia. V roku 1944 bol zbombardovaný a preto bola nutná jeho rekonštrukcia. Dnes je to múzeum a lapidárium.

Herkulesova brána

Brána je vybudovaná z kamenných blokov, pričom na jej vrchole sa nachádza už vekom poznačená a ťažko rozoznateľná hlava Herkula. Predpokladá sa, že brána mala veľký historický význam. Je na nej totiž nápis s menami dvoch rímskych hodnostárov.

Triumfálny oblúk Sergijevcov

Oblúk pochádza z roku 27 pred našim letopočtom. Bol vystavaný na počesť troch členov rodiny Sergijevcov, ktorí v Pule zastávali dôležité hodnostárske funkcie. Oblúk bol postavený v korintskom slohu, pričom jeho mestská strana je bohato zdobená.

Toto je len malý výber z úžasných historických pamiatok, ktoré môžete vidieť v Pule. Za zmienku však určite stojí aj Mariánska katedrála z 15. storočia, nádherná Rímska podlahová mozaika, objavená v roku 1959, či pozostatky rímskeho divadla z 2. storočia, ktoré sa nachádzajú na pahorku nad mestom. Pula je teda určite mesto, ktoré má čo ponúknuť aktívnym turistom.